Indukovaná polarizácia

Metodológia

Metóda indukovanej polarizácie (IP) patrí medzi elektrochemické geofyzikálne metódy. Využíva elektrochemické javy prebiehajúce v hraničnej vrstve medzi pevnou a kvapalnou fázou  prostredia. Pri aplikácii elektródového systému používaného v odporových metódach sa voľné nosiče elektrického náboja (ióny a elektróny) v horninovom prostredí nepohybujú voľne, ale na ich putovaní sa stretávajú s rôznymi prekážkami (rudné minerály, ílové minerály, slepé a zúžené póry a i.), ktoré spôsobujú, že v okolí prekážok dochádza k vzniku akumulácií elektrického náboja. Tieto akumulácie sa stávajú zdrojom elektrických polí, pričítavajúcich sa k elektrickému poľu vytváranému elektródovým systémom. Cieľom metódy indukovanej  polarizácie je potom meranie elektrického poľa, vytváraného akumuláciami elektrického náboja. Je zrejmé, že čim viac je príčin, ktoré spôsobujú vznik akumulácií, tým väčšie bude ich elektrické pole.

Medzi najväčšie takéto príčiny patria ložiská rudných minerálov, najmä sulfidických, železných rúd, žilného ale aj stratiformného typu.

Metóda IP teda lokalizuje rudné objekty s elektrónovou vodivosťou, spoľahlivo vylučuje nerudné anomálie vodivosti spojené s tektonickými líniami, zvodnelými zónami a so zvýšenou mocnosťou nánosov. Podľa výkonu aparatúry a veľkosti skúmaného objektu je možné touto metódou vyhľadávať aj hlboko uložené rudné telesá.

Prúdový pulz

Konfigurácia merania

Prístrojové vybavenie

Ako prijímač používame  ELREC Pro , ktorý je automaticky synchronizovaný s externým vysielačom.

Pred začatím merania je automaticky zmeraný uzemňovací odpor, čo umožňuje skontrolovať kvalitu uzemnenia elektród a správne pripojenie k prijímaču.

Elrec PRO

Pre dipole-dipole môže byť použitých 10 dipólov pre IP prieskum. Dĺžka dipólov je ľubovoľná , max 50m. Dĺžka sýtenia 500ms, 1s,2s,4s,8s. (ON+, OFF, ON-, OFF). Pre meranie je možné použiť 20 automatických , alebo užívateľsky definovaných okien.

Je možné nastaviť požadovaný faktor kvality a minimálny a maximálny počet opakovaní.

Vizualizácia prieskumnej mriežky

Ako transmitter  používame  prúdový zdroj Phoenix T-3 napájaný jednofázovým motorovým generátorom, ktorý vytvára obdĺžnikový prúdový signál.

T-3 prúdový zdroj so vstavaným voltmetrom

Software

Data management a preprocessing – Prosys II

Finálny processing –  ZONDRES2D a ZONDRES3D software.

Sem vložte text nadpisu

Výsledkom merania sú informácie o rozložení indukovanej polarizácie v línii merania.

Graficky sa najčastejšie konštruuje vertikálny rez. Pri viacerých pravidelne situovaných profiloch je možné vytvoriť horizontálny rez pre rôzne hĺbkové úrovne.

Odvodeným parametrom je tzv. Metal faktor (MF), ktorý je vypočítaný z pomeru indukovanej polarizácie a zdanlivého odporu. Grafy tohto parametra zdôrazňujú, kde existuje jednak nízky odpor, jednak vysoká nabíjateľnosť, alebo kde sú významné výskyty kovovej mineralizácie (alebo grafitu).

Pri rušení signálu je meranie možné vylepšiť filtráciou, odstránením efektu SP ( spontánnej polarizácie) a hlbšou analýzou vybíjacej krivky.

Horizontálny rez Indukovaná polarizácia pre hĺbku 25m.

Metal faktor –  Indukovaná polarizácia pre hĺbku 125m.

3D model rozloženia indukovanej polarizácie v priestore